پزشکی، ارایشی و بهداشتی

پدال فیزیوتراپی دست و پا، دوستدار عضلات شما

تا بحال به این فکر کرده اید که در حین استراحت، کار، تماشای تلوزیون و یا چرخیدن در اینستاگرام بتوانید ورزش هم بکنید؟ یا در میان اعضای خانواده خود افرادی سالمند و کم توان داشته اید که به دلیل شرایط جسمانی نامناسب و کم توانی، قادر به رفتن به باشگاه ها و یا فیزیوتراپی نبودند و همیشه از این بابت احساس ناراحتی میکردید؟

خبر خوب این است وسیله ای به نام پدال فیزیوتراپی دست و پا وجود دارد که می تواند به این افراد کمک کند! این وسیله درست مانند دوچرخه است اما یک مزیت بسیار بزرگ نسبت به دوچرخه دارد. آن هم این است که بسیار کوچک تر، کم وزن و سیارند که حتی در منزل و هر جای دیگری قابل استفاده هستند. به پدال فیزیوتراپی، مینی بایک فیزیوتراپی هم میگویند. 

پدال چرخشی فیزیوتراپی انواع مختلفی دارند. آنها به صورت مکانیکی و یا برقی در بازار موجود هستند. در ادامه با نحوه کارکرد و شکل ظاهری هر یک بیشتر آشنا میشوید.

پدال فیزیوتراپی دست و پا، دوستدار عضلات شما

پدال فیزیوتراپی دست و پا

جمله معروفی وجود که می گوید: «فرزندان شما عصای دست پیری شما نیستند، بلکه این عضلات شما هستند که سلامتی شما را در سنین بالا تضمین میکنند». یکی از راه های تقویت عضلات استفاده از پدال فیزیوتراپی دست و پا است.

جهان به سمت اتوماسیون پیش میرود و دستگاه ها و ماشین ها جای انسان ها را میگیرند. در قرن 21، انجام ورزش و حرکات بدنی جزو ضروریات زندگی انسان شده. چراکه تاریخ نشان میدهد ما انسان ها رفته رفته کم تحرک تر میشویم و عضلاتمان تحلیل میرود. استفاده از این محصول نیز نوعی ورزش برای عضلات به خواب رفته شماست.

با چرخاندن پدال های مکانیکی این دستگاه، خون تازه ای را به عضلات شما میفرستید و این عضلات از حالت خاموشی و کرختی خارج میشوند. افراد سالمند، افرادی که فعالیت بدنی کمی دارند، افرادی که در اثر حادثه مدت زیادی از عضلات خود استفاده نکرده اند و… میتوانند از پدال فیزیوتراپی دست و پا استفاده کنند.

پدال مکانیکی فیزیوتراپی چیست؟

پدال فیزیوتراپی دست و پا نوعی وسیله تمرینی است که از آنها جهت افزایش خونرسانی، افزایش قدرت عضلات و یا توان بخشی در دست و پاها استفاده میشود.

پدال مکانیکی فیزیوتراپی

پدال مکانیکی فیزیوتراپی دست و پا در واقع وسیله ای دارای رکاب است که شما باید با نیروی خودتان رکاب آن را به گردش در بیاورید. شما در واقع دست و یا پای خود را در رکاب های این دستگاه قرار میدهید و می چرخانید.

چگونه از پدال های مکانیکی استفاده کنیم؟

برای تقویت عضلات دست پدال فیزیوتراپی دست و پا را روی میز قرار دهید و رکاب بزنید. برای تقویت عضلات پا نیز روی صندلی بنشینید، وسیله را مقابل صندلی خود قرار داده و با پا رکاب بزنید.

 این محصول به صورت خوابیده و نشسته هم قابل استفاده است. پدال فیزیوتراپی اندازه بزرگی ندارد و استفاده از آن بسیار ساده و آسان است.

شما با استفاده از پدال فیزیوتراپی دست و پا می توانید عضلات دست و پا را که دارای ضعف هستند و نیاز به تقویت دارند، قوی تر کنید. این پدال ها با افزایش خونرسانی و تقویت عضلات باعث میشوند شما در کوتاه ترین زمان احساس قدرت بیشتری در محل مورد استفاده داشته باشید.

پدال برقی فیزیوتراپی و تفاوت آن با پدال مکانیکی

پدال برقی فیزیوتراپی

علاوه بر نوع مکانیکی پدال فیزیوتراپی دست و پا، برقی آن هم موجود است. به پدال برقی فیزیوتراپی، مینی بایک فیزیوتراپی هم میگویند.

این محصول به کسانی که خودشان توانایی حرکت دادن دست و پا را ندارند، کمک میکند تا دست و پا، به صورت خودکار به حرکت وا داشته شود. برای اینکار شما باید دست و یا پای خود را در رکاب دستگاه قرار دهید و این رکاب به صورت خودکار میچرخد.

طریقه استفاده از پدال های برقی

شما در چند حالت میتوانید از پدال فیزیوتراپی دست و پا یا مینی بایک برقی فیزیوتراپی استفاده کنید. در اولین حالت شما باید بر روی یک صندلی بنشینید و سپس این دستگاه را زیر صندلی قرار داده و رکاب بزنید. در حالت دوم میتوانید بنشینید و از دستگاه استفاده کنید. در حال سوم دراز بکشید و دستگاه را در مقابل پاهای خود قرار داده و رکاب بزنید. 

نوع برقی پدال فیزیوتراپی دست و پا بهتر است یا مکانیکی آن؟

باید بگوییم بسته به نیاز شما دارد. در میان انواع پدال فیزیوتراپی دست و پا، نوع برقی این دستگاه برای افراد سالخورده، سالمند و یا افرادی که توانایی پایین تری برای حرکت دارند بسیار مناسب است.

در واقع در نوع مکانیکی پدال فیزیوتراپی دست و پا، شما با نیروی خودتان رکاب ها را به حرکت می اندازید. اما در نوع برقی این دستگاه، نیروی برق این کار را انجام میدهد. در نوع برقی این محصول شما خودتان میتوانید سرعت را تنظیم کنید.

دقت کنید که در اوایل کار سرعت را روی درجات کمتری تنظیم کنید. با افزایش قدرت عضلات می توانید سرعت را افزایش دهید. 

چه کسانی میتوانند از پدال فیزیوتراپی دست و پا استفاده کنند؟

پدال فیزیوتراپی دست و پا

پدال فیزیوتراپی دست و پا برای همه افراد کاربرد دارد! تفاوتی نمیکند که شما یک فرد معمولی باشید، یک سالمند و یا یک ورزشکار. این پدال تمرینی برای هر کسی که برای سلامت و افزایش نیروی بدنی خود اهمیت قائل است کاربرد دارد.

 معمولا ورزشکاران از دوچرخه ثابت پدال مکانیکی برای خونرسانی قبل از تمرین استفاده میکنند و سالمندان و افراد کم توان برای افزایش قدرت و به خواب نرفتن عضلات. همچنین کسانی که به علت مشغله کاری زیاد فعالیت کمی دارند و وقت زیادی برای ورزش ندارند از این وسیله میتوانند استفاده کنند.

متوسط وزن پدال فیزیوتراپی دست و پا چقدر است؟

هم نوع برقی و هم مکانیکی پدال فیزیوتراپی دست و پا، بسیار جمع و جور هستند و شما به راحتی میتوانید آن ها را با خود حمل کرده و در مسافرت، محل کار و یا منزل از آن استفاده کنید. متوسط وزن این محصول معمولا 4 کیلوگرم است.

داشتن یک پدال مخصوص فیزیوتراپی برای هر فرد سالمندی که اوقات زیادی را در منزل میگذراند و توانایی زیادی برای انجام فعالیت بدنی ندارد بسیار مهم است. حمل این وسیله برای سالمندان هم آسان است و میتوانند در نقاط مختلف منزل از آن استفاده کنند.

مزایای استفاده از پدال های فیزیوتراپی دست و پا

 • پدال فیزیوتراپی دست و پا جای زیادی را در منزل نمی یرند و قابل حمل هستند.
 • این دوچرخه ثابت توانبخشی معمولا توسط پزشکان به افرادی که انعطاف پذیری کمی دارند، معلول و یا کم توان هستند و یا کسانی که مدام دچار گرفتگی عضلات می شوند، توصیه و تجویز میشود.
 • خرید پدال مکانیکی فیزیوتراپی و نوع برقی آن به شما کمک می کند تا در حین انجام فعالیت های روزانه خود عضلاتتان را تقویت کنید. در واقع با یک تیر دو نشان میزنید. مثلا حین خواندن روزنامه، تماشای تلوزیون، کار با گوشی موبایل و… این دستگاه قابل استفاده است.
 • این پدال ها برای کسانی که امکان بیرون رفتن از منزل را ندارند، به خصوص سالمندان، بسیار کاربرد دارد. چراکه دیگر مجبور نیستند به باشگاه ها، پارک و یا جاهای شلوغ دیگر بروند.
 • مینی بایک مکانیکی فیزیوتراپی و نوع برقی آن در عین اینکه قیمت مناسبی دارند، در صورت استفاده صحیح مادام العمر هستند و دیگر نیازی نیست که هزینه های ماهانه برای باشگاه ها بپردازید.
 • پدال فیزیوتراپی دست و پا وسیله هم به صورت نشسته و هم خوابیده قابل استفاده است. همچنین می توانید وسیله را روی میز قرار داده و از آن برای تقویت عضلات دست و بازوهای خود استفاده کنید.
پدال فیزیوتراپی دست و پا
 • سرعت پدال برقی فیزیوتراپی قابل تنظیم است. در اوایل استفاده از آن میتوانید از سرعت های پایین تر شروع کرده و به مرور سرعت را بالا ببرید.
 • خواب رفتن دست و پا معمولا به دلیل گردش ضعیف خون است. اگر جزو افرادی هستید که دست و پای شما مدام خواب میرود این دستگاه می تواند برای شما بسیار مفید باشد.
 • دوست دارید در عین تماشای تلوزیون کالری بسوزانید؟ شما میتوانید این وسیله را جلوی کاناپه و زیر پای خود قرار دهید و در عین استراحت ورزش کنید. در واقع این محصول به شما کمک میکند تا کالری بیشتری بسوزانید.
 • این پدال ها به راحتی در زیر میز جا میشوند و همین باعث می شود که کارمندان شرکت ها بتوانند از این پدال ها تهیه کرده و در حین کار با پدال فیزیوتراپی دست و پا تمرین کنند تا خون در پاهاشان جمع نگردد.
 • قیمت دوچرخه فیزیوتراپی، بسته به برند و نوع برقی و مکانیکی بودن آن متفاوت است. طبیعتا پدال برقی فیزیوتراپی از نوع مکانیکی آن کمی گران تر میباشد. بسته به میزان بودجه خود یکی از آنها را میتوانید خریداری کنید.
 • شما میتوانید این پدال فیزیوتراپی دست و پا را هم در جهت عقربه های ساعت و هم خلاف جهت آن بچرخانید. جالب است بدانید که این کار علاوه بر تقویت عضلات شما، نوعی ورزش برای مغز است. چراکه اگر ما کارهای روزانه را هر بار به شکل متفاوتی انجام دهیم پیوندهای عصبی جدیدی در مغز شکل میگیرد. بنابراین اگر عادت دارید در جهت عقربه های ساعت رکاب بزنید، گاهی این کار را در خلاف جهت عقربه های ساعت انجام دهید.
 • حتی اگر در وضعیت سلامتی عادی و مساعدی هستید، میتوانید از پدال فیزیوتراپی دست و پا استفاده کنید. چراکه تقویت عضلات برای همه افراد واجب و ضروریست.

خرید پدال فیزیوتراپی دست و پا برای داشتن بدنی سالمتر

پدال فیزیوتراپی دست و پا

ورزش کردن و تقویت عضلات لازمه زندگی انسان امروزی است. اگر شغل اتان به گونه ای است که تحرک بسیار کمی دارید، اگر پدر بزرگ و یا مادر بزرگی دارید که مدام از درد دست و پا مینالند و توان حرکتی کمی دارند، همچنین افراد معلول و کم توان میتوانند از پدال فیزیوتراپی دست و پا برای بازیابی توان عضلات استفاده کنند. شما با توجه به میزان بودجه و نیاز خود میتوانید نوع برقی و یا مکانیکی این محصول را سفارش دهید و از مزایای آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *