پزشکی، ارایشی و بهداشتی

3 روش رایج برای انجام ارتودنسی + مزایا و هزینه های لازم

ارتودنسی از جمله درمان‌های زیبایی دندان‌ها به حساب می‌آید. این روش می‌تواند دندان‌ها را منظم کند و همچنین اگر مشکلی در فک‌ها وجود داشته باشد، به رفع آن‌ها بپردازد. البته لازم به ذکر است این روش درمانی در مقایسه با سایر روش‌ها طولانی‌تر بوده و حداقل زمان مورد نیاز برای آن، یک سال است. نامنظم بودن دندان‌ها جلوه چندان زیبایی ندارد و در کنار آن ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات جدی‌تر دیگری نیز شود؛ به همین علت باید هر چه سریع‌تر نسبت به درمان اقدام کنید. در ادامه مطلب به صورت کامل‌تر این موضوع را بررسی می‌کنیم؛ پس همراه ما باشید.

بررسی کلی ارتودنسی؛ یکی از روش‌های زیبا کردن دندان‌ها

آشنایی با انواع ارتودنسی

این روش زیبایی دارای انواع گوناگونی است که هر کدام در شرایط مختلف می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. باتوجه‌به اینکه نوع قرارگیری دندان‌های شما به چه صورت است، متخصص روش نهایی را انتخاب خواهد کرد. همچنین به سن خود نیز باید توجه داشته باشید. رایج‌ترین روش‌ها در فهرست زیر آورده شده‌اند.

نوع ثابت

معمول‌ترین روشی که می‌توانید از آن استقبال کنید، نوع ثابت است. در این روش به براکت‌های مخصوص نیاز است تا آن‌ها را با کمک چسب روی دندان‌ها بچسبانند. برای قرار دادن براکت‌ها باید به شکل دندان‌ها توجه شود. در این روش متخصص سیم‌ها را به گونه‌ای روی دندان‌ها تنظیم خواهد کرد که دندان‌ها بتوانند هم‌راستا با آن‌ها به حرکات خود ادامه دهند. زمانی که از این روش استفاده می‌کنید، هر چند مدت یک بار باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا نسبت به بررسی وضعیت سیم و دندان‌های شما اقدام کند.

تنظیم سیم‌های ارتودنسی بر اساس حرکات دندان‌ها انجام خواهد شد. براکت‌ها در جنس‌های مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به فلزی، سرامیکی و نیمه شفاف اشاره داشته باشیم. برای اینکه بتوان سیم روی براکت‌ها را ثابت نگه داشت، می‌توان از کش‌های مخصوص استفاده کرد. این کش‌ها در رنگ‌های مختلفی موجود بوده که محبوب‌ترین گزینه‌ها، کش‌های رنگی هستند. همچنین برخی از این براکت‌ها از اهرم‌هایی برخوردار هستند که می‌توان آن‌ها را باز یا بسته کرد. اگر از این نوع براکت استفاده می‌کنید، هیچ نیازی به استفاده از کش نیست. استفاده از این روش مزایای زیادی دارد. فهرست زیر به خوبی این مزایا را به شما نشان می‌دهد:

  • دندان‌ها مرتب می‌شوند و می‌توانید شاهد زیبایی بسیار بیشتری باشید. همچنین در کنار آن بهداشت نیز رعایت خواهد شد.
  • با انجام این روش درمانی می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.
  • در این روش دندان‌ها به صورت مرتب و کاملا تنظیم‌شده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند؛ از این رو احتمال بسیار کمی برای بازگشت آن‌ها به شکل اولیه وجود دارد.
  • از آنجایی که در این روش دندان‌ها می‌توانند حرکت کنند، آسیبی به ساختار کلی وارد نخواهد شد که یک مزیت بسیار بزرگ است.
فواید انجام Orthodontic

نوع لینگوال

نوع دیگر لینگوال است. استفاده از این مدل بیشتر در بزرگسالان رایج است. اگر بخواهیم ساختار لینگوال را به چیزی تشبیه کنیم، ارتودنسی ثابت مناسب‌ترین گزینه است. در این روش نیز استفاده از براکت و سیم ضروری است؛ اما یک سری از تفاوت‌ها نسبت به روش قبلی به چشم می‌خورند. به عنوان مثال در روش لینگوال براکت‌ها در پشت دندان نصب می‌شوند؛ به همین دلیل زمانی که دهان خود را باز می‌کنید، کسی متوجه آن نخواهد شد. از آنجایی که در این روش براکت‌ها دیده نمی‌شوند و به اصطلاح نامرئی هستند، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از آن بهره ببرند.

ارتودنسی نوع متحرک

نوع دیگری که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم، متحرک است. اگر مشکلات دندان‌های شما چندان زیاد نباشند، می‌توانید از این روش بهره ببرید. همچنین غالبا انجام این روش درمانی در کودکان مشاهده می‌شود. Orthodontic نوع متحرک تحت عنوان پلاک نیز خوانده می‌شود. پلاک‌ها را می‌توان تنظیم کرد. همچنین در یک دوره درمانی پزشک ممکن است از یک یا چند پلاک برای دندان‌های شما استفاده کند. همچنین نوع نامرئی Orthodontic متحرک نیز به چشم می‌خورد که پلاستیکی است. این پلاک‌ها می‌توانند کل سطح دندان شما را بپوشانند و می‌توان آن‌ها را به نایت گاید تشبیه کرد. زمانی که غذا می‌خورید و یا مسواک می‌زنید، باید این پلاک‌ها را از دهان خود بیرون بیاورید؛ در غیر این صورت بیرون آوردن آن‌ها ممنوع است و به احتمال قوی عملکرد خود را از دست خواهند داد.

انواع مختلف Orthodontic

 چگونه از ارتودنسی خود مراقبت کنیم؟

ارتودنسی نیز سایر موارد به مراقبت نیاز دارد. زمانی که روی دندان‌ها براکت و سیم قرار می‌گیرند، مواد غذایی را نمی‌توانید به راحتی از میان دندان‌هایتان پاک کنید؛ به همین دلیل باید به صورت مداوم مسواک بزنید و آن را از قلم نیندازید. همچنین بعد از هر وعده غذایی فراموش نکنید از نخ دندان بهره ببرید. افراد زیادی وجود دارند که در این دوران نسبت به این موضوع بی‌اهمیت هستند و مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را ضروری نمی‌دانند. در این شرایط تا انتهای تکمیل دوره درمانی، حداقل یکی از دندان‌های آن‌ها به پوسیدگی دچار می‌شود. زمانی که از Orthodontic نوع ثابت یا متحرک استفاده می‌کنید، باید به صورت جدی از شکستن آجیل یا مواد غذایی سخت دوری کنید؛ زیرا این کار باعث جدایی براکت‌ها از روی دندان‌ها خواهد شد.

برای Orthodontic چقدر باید هزینه کنیم؟

بسیاری از افرادی که به دنبال ارتودنسی هستند، باید در رابطه با هزینه‌ها اطلاعات لازم را به دست بیاورند. به طور کلی نمی‌توان هزینه ثابتی را برای این روش درمانی در نظر گرفت؛ زیرا عوامل مختلفی در تعیین آن دخیل هستند. از مهم‌ترین پارامترهای موجود می‌توانیم به دستگاه، سن، روش استفاده، نوع و شدت مشکل و همچنین متخصص اشاره داشته باشیم. هر چقدر مشکلات مربوط به دندان‌ها کمتر باشند، به همان اندازه نیز هزینه‌های مربوطه کاهش پیدا خواهند کرد.

هزینه‌های مربوط به Orthodontic

سخن آخر

ارتودنسی یکی از روش‌ها برای منظم کردن دندان‌ها به حساب می‌آید که دارای انواع مختلفی از جمله ثابت، متحرک و لینگوال است. دنبال کردن این روش درمانی می‌تواند مزایای بسیار زیادی با خود داشته باشد که زیبایی و کاهش بیماری‌های مربوط به لثه دو نمونه از مهم‌ترین آن‌ها هستند. برای انجام این فرایند باید به یک متخصص مراجعه کنید تا با معاینه دندان‌های شما، هزینه نهایی را برآورد کند و به شما اطلاع دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *