پزشکی، ارایشی و بهداشتی

علت جوش روی باسن و راههای رفع آن

جوش روی باسن چیست؟

جوش‌ها یا کورک‌ها (Boils) عفونت‌های پوستی – معمولاً باکتریایی – هستند که در قسمت‌های عمیق‌تر پوست ایجاد شده و معمولاً فولیکول‌های مو را هم در بر می‌گیرند. این ضایعات پوستی به صورت برآمدگی‌هایی قرمز رنگ بر روی پوست قابل تشخیص هستند و با گذشت زمان پر از چرک می‌شوند. این نوع معمولاً بر روی باسن ظاهر می‌شوند. 

علایم جوش روی باسن

جوش‌ها در بسیاری از مواقع باعث ایجاد برآمدگی‌هایی قرمزرنگ و دردناک بر روی پوست می‌شوند. گاهی اوقات هم پوست اطراف قرمز و متورم می‌شود. 

یک جوش در ابتدا تنها نقطه‌ای کوچک بر روی پوست بوده که تحریک پذیر و دردناک است. به مرور زمان می‌تواند سخت و سفت شود. 

جوش به رشد خود ادامه داده و حتی می‌تواند چرکی شود. در این مرحله نرم‌تر و بزرگ‌تر خواهد شد. به تدریج این جوش‌های سر سفید یا زرد رنگ پاره شده و محتویات چرکی آن‌ها به بیرون نشت خواهد کرد.

برخی از آن‌ها نمی‌ترکند و در نهایت بر روی پوست یک توده کوچک سفت و برجسته با تشکیل دلمه  (crust) را خواهد داد. گاهی هم از سطح آن‌ها مایعی شفاف خارج می‌شود. 

از نظر اندازه گاهی بزرگ و به اندازه‌ی یک توپ گلف هستند.

بسیاری از مشکلات و ضایعات پوستی مانند آکنه‌های کیستی، کیست‌های عفونی چربی و دیگر عفونت‌های پوستی، بسیار شبیه جوش‌های روی باسن هستند. 

برای مطالعه مقاله همه چیز درباره جوش های چرکی و دردناک صورت! کلیک کنید.

علت به وجود آمدن جوش روی باسن

عفونت‌های باکتریایی در بیش‌تر موارد دلیل ایجاد جوش روی باسن است. استافیلوکوک اورئوس (Staphylococcus aureus) که روی پوست و یا داخل بینی زندگی می‌کند، مسئول ایجاد این ضایعات پوستی است. 

امکان تشکیل آن‌ها در نواحی از بدن که پوست دو ناحیه باهم تماس دارد، مناطق دارای مو و نقاطی از بدن که بیش‌تر عرق می‌کنند بیش‌تر است. 

ریسک فاکتورهای تشکیل جوش عبارتند از:

 • وجود باکتری  استافیلوکوک اورئوس بر روی پوست
 • ابتلا به اگزما
 • تماس نزدیک داشتن با فرد دارای جوش
 • ابتلا به دیابت
 • ابتلا به انواع بیماری که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند.
 • ابتلا به کم‌خونی ناشی از فقر آهن
 • داشتن بریدگی و جراحت‌های کوچک روی سطح پوست
 • مصرف سیگار

جوش روی باسن و ران، برخلاف جوشهای معمول که روی منافذ ایجاد می شود، معمولاً یک نوع فولیکولیت، التهاب یا عفونت فولیکول های مو است اما معمولا به همان نام جوش یا آکنه شناخته می شود، زیرا بسیار شبیه به آن است. 

این مشکل زمانی رخ می دهد که پوست مرده، روغن بیش از حد، و ناخالصی های دیگر یا اصطکاک زیاد باعث تحریک بافت فولیکول های مو در باسن میشود. باکتری ها، مخمرها یا قارچ ها نیز ممکن است فولیکول های مو را آلوده کنند. اکثر مردم متوجه نیستند که فولیکول های مو در باسن وجود دارد، زیرا تقریبا نامرئی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

عوامل مختلفی می توانند شما را در معرض بیشتر جوش و آکنه باسن و ران قرار دهند، آنها شامل:بهداشت ضعیف، تغذیه نامناسب، پوشیدن لباس های تنگ و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن است که باعث تحریک پوست می شوند.

افرادی که چاق هستند، دیابت دارند یا دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر مستعد ایجاد جوش می باشند. برای حل مشکل نیازی به مراجعه به پزشک وجود ندارد و بسیاری از درمانهای خانگی ساده می توانند این مشکل شما را حل کنند.

چگونگی تشخیص 

برای تشخیص این عارضه پوستی روی باسن تاریخچه‌ی پزشکی فرد پرسیده شده و معاینه‌ی بالینی انجام خواهد شد. علاوه بر تجویز آزمایش خون، پزشک برای تشخیص علت ایجاد عفونت، گاهی از چرک آن‌ها هم نمونه برداری خواهد کرد. 

برای مطالعه مقاله راه های از بین بردن موهای زیرپوستی! کلیک کنید.

درمان جوش روی باسن

درمان‌های زیادی برای این مشکل وجود دارد. همچنین بسیار مهم است که فرد جوش خود را دستکاری نکند و سعی نکند تا آن را فشار داده و محتویات آن را خالی کند. چرا که این کار باعث انتشار عفونت به سایر نقاط بدن شده و منجر به عوارض جانبی می‌شود.

درمان‌های خانگی جوش روی باسن


این درمان‌ها عبارتند از:

 • کمپرس گرم
 • درمان‌های هموپاتی، مانند ارنیکا، سیلیکا یا سولفور 
 • برنامه غذایی سرشار از مواد مغذی و ویتامین سی

داروهای موضعی و خوراکی 

 • ضدعفونی کننده‌های موضعی
 • صابون‌های ضد باکتری
 • ژل ضد عفونی کننده دست

تغییر شیوه زندگی 

 • دست کاری نکردن کورک‌ها
 • شستن حوله و لباس‌ها به صورت جداگانه جهت جلوگیری از انتشار عفونت
 • عوض کردن و شستن روزانه‌ی ملافه‌ها
 • استحمام روزانه
 • تمیز نگه داشتن خانه
 • وزن کم کردن برای جلوگیری از تا شدن پوست بر روی هم 
 • جهت جلوگیری از انتشار عفونت، حضور پیدا نکردن در باشگاه‌ها، استخرها و سایر مکان‌های ورزشی تا زمان بهبود کامل
 • عدم مصرف مواد مخدر 
 • داشتن یک برنامه غذایی سالم

روش‌های درمانی پزشکی برای از بین بردن جوش روی باسن

در برخی از موارد، مخصوصاً اگر جوش خیلی بزرگ باشد، به خودی خود از بین نخواهد رفت و باید روش‌های درمانی پزشکی به کار گرفته شود. روش‌های درمانی پزشکی برای از بین بردن این مشکل پوستی عبارتند از:

 • ایجاد یک برش و خالی کردن محتویات آن
 • برای اینکه چرک درون آن خالی شود، محل برش با گاز بسته شده و به پوست فرصت داده می‌شود تا به صورت کامل بهبود پیدا کند. 

عوارض و مشکلات 

جوش روی باسن ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. همان‌گونه که گفته شد این عارضه‌ی پوستی معمولاً به خاطر یک عفونت ایجاد می‌شود و امکان انتشار عفونت به سایر نقاط بدن وجود دارد‌.

عوارض جانبی ممکن است شامل:

 • زخم‌های عمقی و وخیم
 • کفگیرک یا یک خوشه‌ی متصل به جوش
 • سپتیسمی یا گندخونی، نوعی التهاب عفونی وخیم 
 • سلولیت  یا نوعی التهاب پوستی در مجاورت بافت‌های نرم 
 • اندوکاردیت یا التهاب قلبی
 • استئومیلیت  یا عفونت استخوان

پیشگیری از به وجود آمدن جوش بر روی باسن

این عارضه‌ی پوستی مسری بوده و می‌توانند به فرد دیگر منتقل شوند. حتی امکان انتشار آن‌ها به سایر نقاط بدن خود فرد هم وجود دارد. با این همه چندین روش برای پیشگیری از آن‌ها وجود دارد:

 • از تماس پوستی با فرد دارای جوش یا حامل باکتری استافیلوکوک اورئوس خودداری کنید.
 • در طول روز مرتب دست‌های خود را بشویید
 • مرتب استحمام کنید
 • بعد از اینکه جوش روی باسن به وجود آمد، تمام لباس‌ها، حوله‌ها، ملحفه‌ها و سایر وسایل شخصی خود را بشویید
 • حوله‌ها و دیگر وسایل شخصی خود را با دیگران شریک نشوید.
 • اگر جراحت یا زخمی بر روی پوست وجود دارد آن را پوشانده و از آن به خوبی محافظت کنید

گاهی تنها با انجام درمان‌های خانگی به راحتی می‌توان از شر یک جوش روی باسن خلاص شد. اگر اندازه‌ی آن بزرگ‌تر از حد معمول باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کرده و سایر روش‌های درمانی را امتحان کند.

یک جوش بزرگ و عمقی گاهی بعد از درمان هم بر روی پوست جای قرمزی و یا زخم باقی خواهد گذاشت. همچنین، در برخی از موارد یک عفونت پوستی بعد از درمان، دوباره بر روی پوست ظاهر خواهد شد. 

درمان های خانگی و طبیعی جوش باسن و ران پا

1. کمپرس گرم 

اعمال یک کمپرس گرم روی جوش های باسن و ران بسیار مناسب است. گرما احساس آرامش می دهد و کمک می کند تا باکتری ها از فولیکول های مو خارج شوند، به علاوه به کاهش درد نیز کمک خواهد کرد.

برای بهترین نتیجه، یک مقدار نمک را با آب گرم ترکیب کنید و از آن برای کمپرس استفاده نمایید. نمک به عنوان یک ضدعفونی کننده طبیعی می تواند به درمان عفونت های خفیف کمک کند.

 یک قاشق چای خوری از نمک را با دو فنجان آب گرم ترکیب کنید و بدن خود را در آن بخیسانید و یا از این مایع درون کیسه آب گرم خود بریزید و روی منطقه آسیب دیده به مدت 15 دقیقه اعمال کنید و وقتی شروع به خنک شدن کرد مجدداً آب داغ را به آن اضافه کنید.

این درمان را چند بار در طول روز تکرار کنید. 

برای مطالعه مقاله بررسی مراحل و مزایای ایمپلنت دندان کلیک کنید.

2. رفع جوش روی باسن با پک بسته یخ

اگرچه اعمال یخ به طور مستقیم برای درمان جوش باسن کمک کننده نیست، اما استفاده از بسته یخ می تواند این مشکل را با کاهش التهاب، قرمزی و اندازه جوش رفع کند. سرما باعث می شود تا باکتری مو از فولیکول خارج شود.

چند تکه یخ را بر روی یک حوله قرار داده و آن را بسته بندی کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی جوش های خود اعمال کنید، این درمان را چند بار در طول روز تکرار کنید. همچنین می توانید از آب سردبرای خیساندن باسن و ران خود استفاده کنید. 

احتیاط: هرگز از یخ به طور مستقیم بر روی پوست استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث التهاب شدید و آسیب به پوست شود. 

3. سرکه سیب 

سرکه سیب یکی دیگر از درمان های خانگی برای جوش ران و باسن است، که به دلیل خواص ضد باکتری و ضد قارچی آن است. همچنین طبیعت اسیدی آن باعث می شود فولیکول های مو و سلول های مرده پوست از بین بروند.

این به نوبه خود به خشک شدن سریع جوش کمک می کند و همچنین سطح PH پوست را در حد طبیعی و متعادل نگه می دارد و خطر ایجاد زخم را کاهش می دهد.

 یک فنجان سرکه سیب فیلتر نشده را در وان حمام با آب گرم ترکیب کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن بنشینید، این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

همچنین می توانید یک تا دو قاشق چای خوری از سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و یک یا دو بار در طول روز برای کاهش جوش باسن و ران بنوشید.

4. روغن درخت چای

شما همچنین می توانید از روغن درخت چای برای از بین بردن جوش های باسن و ران استفاده کنید، این ماده یک ضدعفونی کننده قوی است و برای تمیز کردن فولیکولهای مو و روند بهبودی بسیار مؤثر است. همچنین کمک می کند تا باکتری های مضر و سمی از بین بروند و به جلوگیری از تکرار مجدد آن نیز کمک خواهد کرد.

چند قطره از روغن درخت چای را روی یک تکه پنبه بریزید و به آرامی به منطقه آسیب دیده اعمال کنید، اجازه دهید تا خشک شود و سپس با آب گرم شستشو دهید. این درمان را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

کسانی که دارای پوست حساس هستند، باید قبل از استفاده از این روغن، ابتدا مقداری از آن را با آب یا روغن زیتون رقیق کنید.

5. آلوئه ورا 

آلوورا به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی، به تسکین و خروج باکتری ها از فولیکول های مو که باعث جوش شده اند، کمک می کند. خواص مرطوب‌کنندگی آن نیز از خشک شدن فولیکول های ملتحمه و ایجاد زخم جلوگیری می کند.

برگ های آلوئه ورا را بردارید و ژل تازه آن را استخراج کنید و به جوش های خود اعمال کنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه که خشک شد، با آب شستشو دهید. این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار نمایید. 

6. روغن نارگیل 

روغن نارگیل، دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است و به رفع مشکل شما کمک می کند.همچنین باعث کاهش قرمزی و التهاب ناشی از جوش می شود، علاوه بر این یک مرطوب‌کننده ملایم بر روی پوست است.

روغن نارگیل را روی پوست آسیب دیده اعمال کنیدو به آرامی ماساژ دهید، این کار را چند بار در روز مجددا تکرار کنید و لازم نیست که آن را شستشو دهید زیرا به خوبی جذب پوست می شوند.

 همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری از پودر زردچوبه و کمی روغن نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی پوست آسیب دیده اعمال کنید و بعد از 20 تا 30 دقیقه بشویید. این کار را دوبار در روز برای رسیدن به نتایج سریع تر انجام دهید.

 به جای روغن نارگیل می توانید از روغن زیتون نیز استفاده کنید، با این تفاوت که پس از استفاده روغن زیتون را شستشو دهید زیرا ممکن است باعث آسیب به فولیکول های مو شود.

7. بلغور جوی دوسر

جو دوسر نیز در درمان جوش باسن و ران و همچنین التهاب مؤثر است. سلول های مرده پوست را از بین می برد و باعث بهبود بافت پوست می شود و زخم های ناشی از جوش را نیز از بین می برد.

یک فنجان جو دوسر را در یک مخلوط کن بریزید و با یک فنجان نمک سولفات ترکیب کنید، میتوانید مقداری آب گرم اضافه کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید و این کار را چند بار در روز برای یک هفته انجام دهید. 

همچنین همانطور که در مطلب قبلی در بخش سلامت نمناک توضیح دادیم می توانید یک قاشق غذاخوری پودر جو دوسر و ماست را با یک قاشق چای خوری زردچوبه به خوبی ترکیب کنید و سپس آن را روی باسن و ران خود اعمال کنید و بعد از خشک شدن با آب گرم شستشو دهید، این کار را یکبار در هفته تکرار کنید.

8. خمیر دندان 

خمیر دندان سفید کننده علاوه بر تمیز کردن دندان هایتان، برای درمان جوش های باسن و ران نیز مؤثر است.خاصیت ضد باکتری آن کمک میکند تا باکتری هایی که باعث عفونت شده اند، از بین بروند. همچنین به خشک شدن فولیکول های ملتهب کمک میکند.

مقداری خمیر دندان سفید کننده را روی منطقه مورد نظر اعمال کنید، اجازه دهید که شب تا صبح بماند و سپس صبح آن را با آب سرد بشویید.این درمان را هر روز تا زمان بهبودی کامل ادامه دهید.

9. جوش شیرین

جوش شیرین به عنوان یک عامل مؤثر برای از بین بردن سلول های مرده پوست، که فولیکول های مو را مسدود کرده اند و باعث جوش شده اند، می باشد. بنابراین جوش شیرین یک راه حل خوب دیگر است که میتوانید آن را امتحان کنید.

همچنین به حفظ سطح PH پوست کمک میکند و به دلیل خواص ضد التهابی موجب کاهش درد و التهاب میشود. 

یک قاشق چای خوری از جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید و یک ماسک بدست آورید، سپس آن را روی قسمت آسیب دیده اعمال کنید و پس از 2 تا 5 دقیقه با آب سرد بشویید. این درمان را یکبار در طی روز تکرار کنید.

10. آسپرین

آسپیرین یکی دیگر از درمان های عالی برای رفع جوش باسن و ران می باشد، اما بیشتر به خشک شدن فولیکول های ملتحمه کمک می کند. همچنین به حذف سلول های مرده پوست و جلوگیری از زخم ناشی از جوش کمک می کند.

 یک یا دو عدد آسپیرین را در مقداری آب حل کنید و یک ماسک به دست آورید و برای گرفتن نتیجه بهتر آن را با کمی عسل یا روغن زیتون ترکیب کنید، سپس آن را روی قسمت آسیب دیده اعمال کنید و اجازه دهید بعد از چند دقیقه خشک شود و بعد با آب گرم بشویید.

این درمان را دوبار در طول روز تکرار کنید.

11. زردچوبه 

بسیاری از افراد پیشنهاد می دهند که برای جلوگیری از جوش باسن و ران از زردچوبه استفاده کنید، طبق مطالعاتی نشان می دهد که ترکیبی که در زردچوبه وجود دارد و کورکومین نامیده می شود، می تواند باکتری های موجود در فولیکول های مو را خارج کند، پس مقداری از زردچوبه را با آب ترکیب کنید و ماسک به دست آمده را روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید و پس از خشک شدن آرا شستشو دهید.

دیگر راه حل های رفع جوش روی باسن و ران ها

 • برای جلوگیری از بروز جوش باسن و ران و همچنین درمان عفونت های موجود، به طور منظم این قسمت را شستشو دهید تا از نفوذ باکتری و عرق و خاک جلوگیری کنید.
 • همیشه بعد از یک جلسه تمرین دوش بگیرید.
 • در ماه های تابستان لباس های آزاد و گشاد بپوشید و معمولا لباس هایی را انتخاب کنید که از پنبه تهیه شده باشند.
 • احتمال عرق کردن را تا حد زیادی کاهش می دهد و اجازه می دهد تا پوست نفس بکشد. 
 • روزانه لباس خود را تغییر دهید. 
 • حوله خود را با کسی به اشتراک نگذارید.
 • پوست حساسی دارید از نرم‌کننده های پارچه استفاده نکنید.
 •  از دستمال توالتی استفاده کنید که دارای رایحه یا رنگ نباشد. 
 • برای هضم بهتر غذا و آب رسانی بدن مقدار زیادی آب بنوشید. 
 • از غذاهای ناسالم شیرین، چرب و سرخ شده اجتناب کنید، این غذاها التهاب را افزایش می دهند و روند بهبودی را کند می کنند.
 • یک رژیم غذایی خاص را برای سم زدایی بدن و خلاص شدن از آنها در نظر بگیرید. 
 • برای مدت زمان طولانی نشنید و پشتتان نخوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *